Manualny drenaż limfatyczny

Definiowany jest jako sprężyste, okrężne odkształcenie tkanek skóry i tkanki podskórnej, w zakresie możliwym dla tych tkanek nie powodując bólu. Ma na celu pobudzić do aktywności naczynia limfatyczne oraz opróżnić drogi chłonne, aby móc odprowadzić nimi powstający obrzęk.

Akt drenażu odbywa się poprzez występowanie naprzemienne fazy przesuwania i odprężania. W fazie przesuwania wzmaga się motoryka limfy, a w fazie odprężania naczynia ponownie się napełniają. Ważne jest aby ruchy odbywały się powoli i harmonijnie, prowadzone z takim naciskiem, by nie dopuścić do zaczerwienienia skóry. Rozpoczyna się go centralnie od obszarów nie zajętych obrzękiem (brzuch, klatka piersiowa, szyja, grzbiet) i stopniowo przechodzi obwodowo na obrzękniętą kończynę. Nie stosuje się żadnych środków poślizgowych, dla zwiększenia kontaktu dłoni osoby masującej ze skórą chorego.

Drenaż ma na celu mechaniczne opróżnienie drobnych, powierzchownych naczyń chłonnych oraz pobudzenie do skurczu naczyń chłonnych większych, głębiej położonych. W ten sposób przemieszcza się dośrodkowo chłonkę z obszarów masowanych, tworząc puste łożysko dla spływu limfy z terenów położonych obwodowo. W trakcie masażu uaktywniają się także połączenia między limfotomami, dzięki czemu możliwe jest usunięcie limfy z rejonów, które zostały pozbawione naturalnego spływu po operacji chirurgicznej lub radioterapii. Systematycznie prowadzony masaż zapobiega także zwłóknieniu tkanki limfatycznej i śródmiąższowej, wpływa pozytywnie na wegetatywny układ nerwowy, wspomaga tworzenie się nowych naczyń w miejscach ich uszkodzenia.